Зміст статті:
Під час вибору кріплення для настінної конструкції часто виникають питання: що ефективніше - використовувати дюбель із шурупом чи анкером? Розглянемо, що такі анкери та дюбелі, які їх види існують та де їх застосовують.
Анкери: види та застосування
Анкер - самостійний вид кріплення, це болт із розпірною втулкою та конусною гайкою.
Анкер встановлюється в заздалегідь підготовлений отвір, після чого його потрібно затягнути гайковим ключем. Під час закручування пелюстки втулки розійдуться, надійно утримуючи болт через розпір. Якщо потрібно видалити анкер, це робиться легко: достатньо розкрутити болт, і кріплення ослабне.
Виступаючий кінець анкера може бути у вигляді кілця або гака, що зручно, наприклад, для підвішування лампи до стелі.
Залежно від конструктивних особливостей та функціонального навантаження, виділяють такі види анкерів:
- Однороспірний анкер
Має розпірні елементи лише з одного боку.
Призначений для сталевих конструкцій, монтажних шин, перил та балюстрад, сталевих опорних елементів.
- Дворозпірний анкер
У даному виді розпірні елементи розташовані на кінці та в середині анкера.
Використовується для середньонавантажених кріплень елементів машин та механізмів, статично навантажених елементів сталевих конструкцій, рам, бар'єрів, балюстрад тощо.
- Анкер з гачком
Має виступаючий елемент у вигляді гачка. Застосовують для підвішування декоративних елементів, засобів кріплення та інших деталей, для створення різних підвісних систем у сполученні з мотузками, ланцюгами та канатами. Анкер також використовується для такихлажних конструкцій, які не піддаються динамічним навантаженням.
- Рамний анкер
Також відомий як полегшений анкер. Використовується там, де немає великих зусиль на вирівнювання, наприклад, у кріпленні віконних і дверних конструкцій.
- Клиноподібний анкер
Інша назва – стельовий анкер. Має стопорну головку і клин-розпір. Даний анкер складний в монтажі.
- Забивний анкер
Даний вид має внутрішнє різьблення та довгу шпильку, але не має болта чи гайки, Використовується тоді, коли підстава розташована на великій відстані.
- Затискний анкер
Призначений для тонких та пустотілих конструкцій. Анкер не має розпірних елементів, замість них при монтажі деформується середня частина корпусу і притискається до внутрішньої частини отвору.
- Анкер МОЛЛІ
Це спеціалізований тип анкера, спеціально призначений для монтажу в пустотілі листові матеріали: гіпсокартон, будівельні дерев'яні плити тощо.
- Анкер DRIVA
Використовується для монтажу легких конструкцій до гіпсокартонних листів. Він забезпечує рівномірний розподіл навантаження на основі.
Залежно від способу кріплення тканинного анкера:
- Механічні
Цей тип анкерного кріплення з'єднує елементи з основою за допомогою фізичної сили. Даний класичний варіант анкерів використовується частіше.
- Хімічні
Даний вид кріплення максимально надійно фіксує металеву закладну деталь. Особливість застосування хімічних анкерів виникає в тому, що у відвір, в який вставляється анкер, заповнюється спеціальною застигаючою сумішшю.
Міцність з'єднання при використанні даних анкерів в рази перевищує показники, ніж використання звичайного металевого анкера. Хімічні анкери створюють міцніші з'єднання в таких основах, як: газобетон, піноблок, а також деяких видах пустотної цегли. Вони стійкі до агресивних умов зовнішнього середовища.
Дюбелі: види та застосування
Дюбель – засіб кріплення, конструктивний елемент, який вибирається для кріплення шурупів та саморізів у різних матеріалах.
Для дюбеля характерний той же принцип роботи, що і анкеру - при закручуванні кріплення розширюється, розпираючи стінки отвору і сила тертя утримує його на місці.
Дюбель використовується для закріплення конструкції легкої та середньої ваги, таких як настінні сушарки для білизни, полічки та навісні шафи тощо. Дюбелі можна використовувати для різних основ: цегляні та бетонні стіни, стіни із сухої штукатурки, гіпсокартону тощо.
Основні види дюбелів:
- Дюбелі ударні
Монтаж даного типу дюбеля виробити простим методом забивання шурупа. Фіксація здійснюється за рахунок розпірних елементів, розташованих у нижній частині.
- Дюбель розпірний універсальний
Застосовується для кріплення легких конструкцій до різних основ, використовуваних при внутрішньому обробці приміщень. Можна використовувати для кріплення легких конструкцій до гіпсокартонних листів. Дюбель розкривається в порожнистих отворих.
- Дюбель розпірний багатосторонній
Також призначений для кріплення легких конструкцій до різних основ, для кріплення легких конструкцій до гіпсокартонних листів. Проте дюбель зав'язується у вузол у пористих отворах.
- Рамний дюбель
Призначений для кріплення дерев'яних дощок, конструкційних фасадних брусків, для будівельних конструкцій, для віконних рамок, металевих профілів.
- Дюбелі для газобетону
На зовнішній поверхні дюбель має велике різьблення, завдяки якому його легко встановлювати.
Дюбель для газобетону потрібно разом з гвинтами, шурупами, шпильками, саморізами та болтами.
- Дюбелі для гіпсокартону
Даний вид призначений для монтажу в гіпсокартонні конструкції. Залежно від моделі, нижня частина виробу буває розпірна і нерозпірна. Для кращої фіксації в гіпсокартоні дюбель має по всій довжині стержня широкий крок різьблення.
- Дюбелі для теплоізоляції
Дюбель має широку притискну головку у вигляді капелюшки та цілісний літій корпус. Залежно від призначення, нижня частина дюбеля буває розпірна і нерозпірна.
Застосовують як із зовнішнім, так і внутрішнім утеплювачем і призначені для його надійного кріплення до різних матеріалів основи.
Основні відмінності дюбеля від анкера
Основні відмінності між дюбелем та анкером полягають у їх потужності та можливостях монтажу.
Анкер призначений для великих навантажень, тоді як дюбель ідеально підходить для легких і середніх. У виборі матеріалу для монтажу також є відмінності: анкер рекомендований для твердих монолітних поверхонь, тоді як дюбель можна використовувати на більш широкому спектрі основи.
При зборі даних кріпильних виробів слід видалити:
- Яку задачу вам потрібно виконати
- Навантаження конструкції
- Вид матеріалу для монтажу
Правильно підібраний дюбель чи анкер забезпечує міцність з'єднання для різних завдань.